Kryzys w Nigrze – opieka ambulatoryjna z powodu ostrego niedożywienia cd

Wielu z tych pacjentów trudno byłoby ratować nawet w krajach rozwiniętych. Większość dzieci leczonych w jednostce stabilizacji przeżywa jednak i wkrótce zostają one wypisane do programu ambulatoryjnego. Dostępność skutecznych metod leczenia malarii i chorób bakteryjnych, stosowanie specjalnych roztworów nawadniających, dostępność transfuzji i dodatkowego tlenu oraz organizacja intensywnej opieki pozwalają na skuteczną interwencję w najgorszych przypadkach. Ogólny wskaźnik umieralności wśród dzieci otrzymujących opiekę szpitalną lub ambulatoryjną z MSF w Nigrze utrzymał się na poziomie bliskim 5% – nawet w trakcie tej sytuacji kryzysowej i pomimo zazwyczaj destabilizującego gwałtownego wzrostu liczby programów leczenia.
Przez lata prawie nic nie robiono dla dzieci w Nigrze z ciężkim, ostrym niedożywieniem. Ten brak leczenia jest tym bardziej zaskakujący, że Niger jest krajem pokojowym, mającym stabilny rząd i funkcjonalne ministerstwo zdrowia, które z zadowoleniem przyjmuje globalną pomoc i korzysta z rad międzynarodowych konsultantów ds. Rozwoju.
Wśród urzędników rządowych i urzędników ONZ, pracowników organizacji humanitarnych i komentatorów medialnych, hasło dla sytuacji w Nigrze było chroniczne . Jednak dla każdego chorego dziecka ostre niedożywienie nie jest chronicznym problemem, ale nagłym przypadkiem medycznym – takim, który niesie wysokie ryzyko śmierci.
Rodziny naszych pacjentów w Nigrze wyraźnie to zrozumiały. Tempo uczestnictwa w naszym programie żywieniowym było bardzo wysokie, a mniej niż 5 procent pacjentów porzuciło, gdy weszli. Niektóre matki chodzą na duże odległości w każdym tygodniu, a inne z sąsiednich wiosek dzielą koszty taksówek. Widzą, że leczenie działa dla ich dzieci. Lekarze, niezależnie od tego, gdzie praktykują, muszą nalegać, aby proste, skuteczne i przystępne cenowo terapie, które teraz istnieją, były dostępne dla wszystkich dzieci dotkniętych ostrym niedożywieniem.
Author Affiliations
Dr Tectonidis jest specjalistą od żywienia w Wydziale Medycznym Médecins sans Fronti.res w Paryżu.

[patrz też: badanie krwi kreatynina cena, pierwsza pomoc algorytm, okulista w pruszkowie ]
[hasła pokrewne: zęby akrylowe, proteza na teleskopach, włókno szklane stomatologia ]

0 thoughts on “Kryzys w Nigrze – opieka ambulatoryjna z powodu ostrego niedożywienia cd

  1. Mi lekarz zalecił zmianę diety i stosowanie dużo antyoksydantów, polecił wyciąg z modrzewia dahurskiego z witaminą c oraz więcej ruchu