Poradnik

1. Czy muszę mieć receptę od lekarza aby zrobić okulary u waszego Optyka?

Nie jest to konieczne. Nasz optometrysta jest do Pa��stwa dyspozycji po wcześniejszej rejestracji telefonicznej lub osobistej. W poniedziałki i wtorki przyjmuje w Świętochłowicach, a w środy i czwartki w Chorzowie.

2. Okulary czy soczewki kontaktowe?
Decyzja o sposobie korygowania wady wzroku zależy od potrzeb pacjenta. Noszenie soczewek kontaktowych nie musi i nie powinno wykluczać używania okularów. Ktoś kto na co dzie�� chodzi w okularach może zakładać soczewki kontaktowe np. do uprawiania sportu czy podczas wakacji.

3. Jak często powinno się badać wzrok?

Badanie wzroku wykonuje się u lekarza okulisty lub optometrysty w wyspecjalizowanych gabinetach. Okres wizyt zależy od tego czy nosimy okulary czy soczewki korekcyjne czy też na stałe. Osoby zdrowe powinny przynajmniej raz na rok skontrolować wzrok co umożliwia wczesne wykrycie wad. Natomiast osoby noszące okulary obowiązkowo dwa razy w ciągu roku.

4. Czy będę odczuwał soczewki kontaktowe na oczach?

Oczywiście, że nie. Jeśli tak jest, to znaczy, że z oczami dzieje się co���� złego. Jeśli soczewki są prawidłowo dobrane, stosowane i piel����gnowane, to są naprawdę wygodne. Wielu pacjentów wr��������������cz zapomina, że je nosi.

5. Nie mogę nosić soczewek kontaktowych ze względu na astygmatyzm ?

Wielu pacjentom z astygmatyzmem bez powodzenia przepisuje się nie-astygmatyczne soczewki systematycznej wymiany. Dla pacjentów z astygmatyzmem dostępne są soczewki toryczne, które, znacznie skutecznej korygują tą wadę. Dzięki nowoczesnej konstrukcji oraz tworzywu z którego są wykonane okazują się najlepszym rozwiązaniem w tego typu przypadkach.

6. Co jest powodem pogarszającego się wzroku ?

Przyczyn może być wiele. By odpowiedzieć na to pytanie należy dokładnie przebadać wzrok. Najczęstsze przyczyny to :

- praca przy komputerze

- wieczorne i nocne czytanie przy słabym świetle, co bardzo często czynią uczniowie

- wielogodzinne oglądanie telewizora

- wielogodzinne granie w gry typu PlayStation;

- przebywając na dworze nie zabezpieczanie oczu przed promieniami UV;

- długie wpatrywanie się w słońce nawet przez okulary słoneczne;

- spawanie bez silnie zaciemnionych okularów

- długie wpatrywanie się w lampę stroboskopową (na dyskotekach)